Bršlice – kozí noha, je plevel i léčivá rostlina

Roste na vlhkých a převážně polostinných místech. Setkáme se s ní na březích potoků a řek, v příkopech, zahradách, v sadech, křovinách, poblíž plotů, na loukách a stinnějších vlhčích trávnících, při okrajích polí a vlhčích lesů. Roste na vlhkých a převážně polostinných místech. Setkáme se s ní na březích potoků a řek, v příkopech, zahradách, v sadech, křovinách, poblíž plotů, na loukách a stinnějších vlhčích trávnících, při okrajích polí a vlhčích lesů.

Bršlice – kozí noha, je plevel i léčivá rostlina
Bršlice – kozí noha, je plevel i léčivá rostlina (Zdroj: Shutterstock)

Hlavně na kyprých půdách se velmi rychle šíří. Abychom se jí zbavili, musíme zlikvidovat všechny její oddenky. I z malého kousíčku oddenku je totiž schopná opět vyrůst, obdobně jako pampeliška z malého kousku kořene.

Jde o vytrvalou rostlinu – první rok vytváří přízemní růžici listů a kořenový systém, další vyžene až 100 cm dlouhou dutou, hranatou a rýhovanou lodyhu, na konci chudě větvenou. Bršlice kozí noha je velmi nebezpečný a obtížný plevel, především v zahradáchsadech.

V zahradách pěstuje se pouze tvar s bíle pestrým listem tzv. panašovaná varianta. Nedoporučujeme však její pěstování, může zplanět a navíc zaplavit celou zahradu. Je velmi odolná a dokáže zadusit ostatní rostliny.

Bršlici však nelze upřít i pozitiva – její léčitelské schopnosti. Nálev z bršlice se užívá při revmatismu nebo při močových kaméncích – taková kůra by však měla trvat jen několik dní, není doporučováno dlouhodobé podávání. Už od dávných dob byla rozdrcená bršlice přikládána na bolestivé partie těla jako prostředek mírnící bolesti při revmatismu a dně (odtud také pochází latinské druhové jméno rostliny: podagra=dna nohou).

Mladé listy obsahují vitamín C a jsou někdy používané jako salát.
Působí silně močopudně, zvyšuje vylučování solí kyseliny močové a chloridů, uvolňuje křeče (např. v oblasti břicha), zevně ve formě obkladů namočených v nálevu se užívá na zanícené rány či hemeroidy, rozdrcené čerstvé listy podporují hojení ran nebo se přikládají na bolavé klouby. Nálev z bršlice se užívá při revmatismu

Tip: Bršlice je bezkonkurenční proti komářímu štípnutí. Stačí rozmačkat stonek listu a potřít štípanec. Bolest i podráždění za pár minut nadobro přejde.

Nejlepší jako u všeho je prevence! Nenechat na nově zbudovaných záhonech žádné zbytky kořínků, vše důkladně přerýt, vykopat a vyplet.

Samozřejmě nejlépe na bršlici zabírá ruční pletí, vytrhávání i s kořeny, vyrývání, kypření záhonků. Bez ohledu, zda má ideální podmínky k růstu, roste vlastně všude! Vytváří husté a rozsáhlé kolonie, kterých se v zahradách jen těžko zbavujeme. Její růst je tak vehementní, že je schopna zahubit nejen trvalky, ale dokonce i některé listnaté či jehličnaté dřeviny.

Po dvou týdnech zopakujte rytí i ruční pletí záhonu, jelikož i po důkladném odstranění v půdě ještě spousta úlomků, výhonků a kořenů bršlice zůstane. Bršlici vytrhávejte v nejkrajnějším případě, když se chystá vykvést, aby se vám nemnožila i semeny.

Pokud nechcete používat chemii a potřebujete se zbavit bršlice na velké ploše, vysaďte tam brambory. Počítejte však s tím, že jejich výsadba musí být hustá a opakovaná po dobu dvou až tří let. Hustá bramborová výsadba zamezí bršlici přístup ke světlu. Tím ji oslabí.
Pomoci může sesekávání bršlice. Sekačku nastavte na 3 cm výšky. Někteří zahrádkáři radí vysadit hojně dobromysl, ta když se rozroste a její porost dostatečně zhoustne, bršlici vytlačí.

Samozřejmě lze použít i chemii k hubení bršlice. Chemickým přípravkům však musíte dát až 14 denní dobu na to, aby začaly působit až v oddencích. Nejúčinnější je chemický postřik na jaře. Kdy jsou porosty tak do 15 cm.

Zahradník se zkrátka musí potýkat i s plevelemškůdci a snažit se obojí ze své zahrady co nejúčinněji odstraňovat, aby jeho zahrada byla krásná a zdravá.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 07.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Bršlice kozí noha

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Příprava pizzy s bylinkou bršlice kozí noha

Kvočna z brambor

V tomto videu připravíme netradiční recept. Podívejte se, jak uvařit kvočnu z brambor.

Jedlé rostliny

Znáte jedlé plané rostliny?

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.